čtvrtek 4. dubna 2024

Michaela Klevisová - Vraní oko

Velký boom severských detektivek mě naprosto míjí. Vlastně jsem tento žánr četla naposledy někdy v nácti, a to přímo jejich královnu Agathu Christie. Tím jsem skončila. Až jsem jednou narazila na Michaelu Klevisovou. A její knihy mě fakt baví. Autorka v letech 2008 a 2012 získala ceny za detektivky roku, takže psát určitě umí. Pátrací linka je pro mě v jejích knihách však příjemným bonusem. Nejvíc mě na nich lákají propracovaní a psychologicky zajímaví hrdinové a sugestivní popisy míst. Sama Klevisová o svých knížkách tvrdí, že chce, aby fungovaly i bez detektivní zápletky, a to se jí daří dokonale.

Vraní oko se navíc odehrává v místech mého dětství, na Jižní Moravě v lužních lesích plných vlhkosti, komárů a medvědího česneku. I proto jsem po ní sáhla a rozhodně nezklamala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jako tradičně od knih této autorky.

Jak je pro autorku typické, děj knihy se odehrává na poměrně izolovaném místě, v chatové osadě blízko řeky Dyje a v přilehlé vesničce. V mokřadech poblíž vzniká ptačí rezervace, která je trnem v oku mnoha z místních. U každého z trochu jiného důvodu. Když se najde mrtvé tělo ornitologa, který se o vznik rezervace zasazoval a žil v karavanu u ptačí rezervace, můžete podezřívat skoro všechny osoby v knize. Narozdíl od typických detektivek nejsou v knihách Michaely Klevisové hlavními postavami vyšetřovatelé, ale lidé okolo zavražděné osoby, kteří se v průběhu knihy vyvíjí a mění. V tomto případě tedy hlavně mladá fotografka Eva, která se svým přítelem Oldou bydlí v chatě naproti ptačího pozorovatele. Eva s Oldou se rozhodli pro dobrovolnou chudobu, aby našetřili dostatek peněz na své "dva roky prázdnin" plné cestování - což je pro mě velmi zajímavá dějová linka. Dalšími osobami v knize jsou lidé bydlící v blízké vesnici. Zločin přijede na Jižní Moravu vyšetřovat Josef Bergmann - autorčin dvorní detektiv, který se již objevil ve více knihách - se svou parťačkou Silvií.

Rozhodně moc doporučuji. Všem, kteří mají rádi detektivky, i těm, co "jen" čtivé knihy. I těm, kteří nemají rádi drastické popisy, u této autorky se jich bát opravdu nemusíte. 

Žádné komentáře:

Okomentovat