středa 3. prosince 2014

Nesnídám, nesvačím, nestihnu to, nestačím

Upozornění: tento příspěvek je psán z hlediska svobodné, bezdětné ženy, která bydlí ve velkém městě a má to štěstí, že vydělává více než jen na chleba a na vodu...v neděli si může dovolit i jogurt.
Já teda snídám i svačím, ale...taky usínáte s pocitem, že jste nestihli všechno, co jste chtěli?
Nestíhání je trendem moderní doby. Je to tak trochu in. Kdy jste naposledy potkali někoho, kdo vám řekl, jak všechno co chce, v pohodě udělá a vůbec se nestresuje? Ale je tam ještě jedna záludnost, musíte pečlivě vybírat, co děláte. Protože pokud přiznáte, že trávíte několik hodin denně před televizí nebo na facebooku, tak jste v háji. I nestíhání se totiž musí podávat strategicky, aby všichni věděli, jak důležité nebo aspoň zábavné a originální věci děláte.
Známý feministický obrázek: "Dokážeme to!"
...ale chceme to? Zdroj: sweetlittletips.com
Když jsem si udělala svoje prázdniny a byla nějakou dobu bez zaměstnání a už ani necestovala, přišlo mi zajímavé, že se mě každý ptal, jak ten celý den trávím. "Co tak děláš, když nechodíš do práce, nestaráš se o děti ani o manžela?" A já v mém nestíhacím módu jsem odpovídala: "Ty jo, mám celý den, ale stejně neudělám všechno, co chci." Protože to není tak, že máte více času, ale že můžete dělat více aktivit.
Nová doba přináší nové možnosti. Nazvěme to třeba šamponové dilema. Když přijdete do obchodu, máte tam vyskládaný celý regál šamponů - minimálně deset různých značek a každá značka má šampon na poškozené vlasy, suché vlasy, mastné vlasy, normální vlasy, barvené a barevné vlasy (zvlášť blond, hnědá a rezavá), proti lupům, dále na objem, lesklé vlasy, na rovné vlasy, na kudrnaté vlasy...a vy přesně stojíte před regálem a vlastně ani nevíte, jaké máte vlasy. Jsou hnědé a rovné, potřebovaly by objem. No, ale taky mám poškozené konečky, ale mastné u kořínků...takže suché nebo mastné? A v takových chvílích blahořečíte komunisty, protože byly tři druhy šamponů - kopřivový, březový a žloutkový a člověk nemusel trávit hodiny v drogerii čtením etiket.
A úplně stejné je to v životě... Chci se naučit španělsky, ale zároveň si chci udržet minimálně stejnou úroveň angličtiny. Chci tancovat, ale taky chodit na jógu, no a ještě bych měla přidat nějakou dynamickou aktivitu, takže třeba běhání a plavání. V zimě mám moc ráda saunu, v létě zase kolo. A v kině je tolik zajímavých filmů a v divadlech představení a v knihovnách knížek. A ty filmy se dají dokonce zadarmo stahovat. A ještě je tady rodina, blízcí a přátelé, kterým taky chcete věnovat svůj čas. A tak to dopadá tak, že s vyplazeným jazykem lítáte od jednoho k druhému, protože tohle vás baví, tohle taky a tohle chcete aspoň zkusit, a kruci, ono mě to taky baví. Upozorňuju na uvodní větu. Protože tyto "problémy" se týkají nejspíš výhradně bezdětných žijících ve městě. Ti dětní jsou většinou rádi, když stihnou klasickou pracovní dobu, nějakým způsobem vychovávat děti a nemít doma jak po výbuchu. Před všemi takovými hluboce smekám, protože je to podle mě logistika a časový management té nejvyšší úrovně. No a na vesnicích zase většinou není tolik možností.
O adventu má nestíhání své žně. A mělo by to být přesně naopak, což určitě všichni víte. Takže pokud zrovna stejně jako já sedíte uprostřed rozbordeleného bytu nebo rozpečeného cukroví nebo si jen dopřáváte krátký oddech z pracovní činnosti, dejte si na celých 18 sekund nohy na stůl a zanotujte si spolu s broukem Kvapníkem.


Žádné komentáře:

Okomentovat