čtvrtek 4. června 2015

Věra Nosálová - Slunce zapadá na východě

"Nejšťastnější člověk je ten, jehož majetek se vejde do uzlíčku na cesty, a ještě v něm zbyde místo na makové buchty."
Tato útlounká knížka není jedna z těch, která vás zaujme barevným obalem nebo zajímavou fotografií na obálce. Skoro bych řekla, že ji v knihkupectví přehlédnete. Ale jak to tak občas bývá, v nenápadném obalu se ukrývají poklady. Někdo by možná dva příběhy skryté v této knížce označil za duchovní nebo ezoterické. Mně přišly hlavně ženské a jemné. Ale pozor, jemné neznamená, že u ní nebudete slzet. Hlavně druhý příběh byl pro mě hodně dojímavý. Jak tak píšu recenze, koukám, že brečím u každé druhé knížky.
V prvním příběhu si počtete o lékařce, která se rozhodla léčit svou rakovinu velmi netradičním způsobem -  prodala svůj majetek, sbalila si výše zmíněný uzlíček s makovými buchtami a pár miliony a vydala se do lesa vstříc svému vyléčení. Nechala se vést náhodami, "znameními" osudu a živila se jen tím, co jí přinesla příroda. Pro někoho hodno obdivu, pro někoho neskutečné bláznovství a hazard se životem. Ať to cítíte tak či onak, u čtení je to jedno. Příběh není dogmatický návod, jen prosté vyprávění.
Druhý příběh je o ženě, která vidí a cítí víc než my všichni ostatní. Taková zázračná čarodějka - krásná, hodná, čístá a malinko naivní. I celé motto knihy zní "Některé ženy se jako krásné čarodějky už rodí jiné se čarodějkami stávají až během života". Skoro jako by hlavní postava ani nepatřila do této doby. Tento příběh je plný krásných starých babičkovských mouder. Jsou jednoduchá, skoro tak trochu samozřejmá, ale jsou z nich cítit dlouholeté životní zkušenosti. 
Je velmi reálné, že knížku přečtete na jeden ráz. První příběh je kraťoučký a oba jsou hodně čtivé. U druhé povídky je dokonce doporučováno přečíst ji najednou, ale samozřejmě záleží pouze na čtenáři... Tak pozor na to, ať nejste jako moje kamarádka, která si v jednu ráno začala číst druhý příběh s tím, že si přečte ještě několik stránek, a nakonec "musela" číst až do tří do rána.
Zaujala Vás recenze? Zkuste si najít tu nejlepší cenu.

Žádné komentáře:

Okomentovat